Archive for Μαρτίου, 2016

Εορτασμός Εθνικής Επετείου 25ης Μαρτίου 1821 στο σχολείο μας

download (1)

Όπως κάθε χρόνο έτσι και φέτος το σχολείο μας, την Πέμπτη 22 Μαρτίου 2016, θα τιμήσει τους ήρωες που αγωνίστηκαν το 1821 για να μπορούμε εμείς σήμερα να είμαστε ελεύθεροι.

Σε μια λιτή μα συνάμα μεστή και περιεκτική γιορτή οι μαθητές της Ε και ΣΤ
τάξης με την καθοδήγηση των δασκάλων τους θα μάς παρουσιάσουν τόσο τα γεγονότα της ιστορικής αυτής περιόδου για την πατρίδα μας όσο και ποιήματα, μουσικά τραγούδια του αγώνα κλπ.

21-3-2016 / Παγκόσμια Ημέρα Δασοπονίας

download

Στα πλαίσια της Παγκόπσμιας Ημέρας Δασοπονίας πραγματοποιήθηκε σήμερα στο σχολείο μας δεντροφύτευση σε συνεργασία με το Δασαρχείο Λαμίας και το Φορέα Διαχείρησης Εθνικού Δρυμού Οίτης.

Αλληλεγγύη στους πρόσφυγες!!!!

Noiazomai_Moirazomai          Οι Διευθυντές Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Φθιώτιδας και οι Υπεύθυνοι Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης, Αγωγής Υγείας και Πολιτιστικών Θεμάτων, κατανοώντας τις εξαιρετικά δύσκολες συνθήκες τις οποίες βιώνουν καθημερινά οι πρόσφυγες και τις ανάγκες που πρέπει να καλυφθούν για την επιβίωσή τους, απευθύνουν έκκληση στις σχολικές κοινότητες των Διευθύνσεών μας και την τοπική κοινωνία, μέσω των συλλόγων γονέων και κηδεμόνων, να συμβάλουν έμπρακτα στην υποστήριξη και ανακούφιση των συνανθρώπων μας δείχνοντας αλληλεγγύη, ανθρωπιά και διάθεση προσφοράς.
Στο πλαίσιο δράσεων κοινωνικής αλληλεγγύης καλούνται οι σχολικές μονάδες Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Φθιώτιδας, να συμβάλουν στη συγκέντρωση ειδών πρώτης ανάγκης όπως αναγράφονται στο συνημμένο πίνακα.
Όλα τα είδη που θα συγκεντρωθούν προτείνεται να τοποθετηθούν και να συσκευαστούν σε χαρτοκιβώτια όπου και θα αναγράφεται τι περιέχουν. Όταν ολοκληρωθεί η συγκέντρωσή τους, κάθε σχολική μονάδα να επικοινωνεί με τους φορείς του συνημμένου πίνακα για την παραλαβή και προώθηση/διανομή των ειδών στους πρόσφυγες.

Αγαπητοί γονείς,

Ο Σύλλογος Διδασκόντων του  Δημ. Σχολείου Λουτρών Υπάτης, ανταποκρινόμενος στην έκκληση αύτη αποφάσισε ομόφωνα να συμμετέχει στη συλλογή και αποστολή ειδών πρώτης ανάγκης για τους συνανθρώπους μας πρόσφυγες. Ανθρώπους που η τύχη ή η μοίρα τους και όχι η θέλησή τους τούς έφερε σε αυτή την απελπιστική κατάσταση.

Όλοι εμείς λοιπόν, εκπαιδευτικοί, μαθητές και γονείς,παιδιά, εγγόνια ή δισέγγονα οι ίδιοι προσφύγων, συναισθανόμενοι την ανάγκη αυτών των ανθρώπων πρέπει να σταθούμε αρωγοί δίπλα τους.

Για τον λόγο αυτό καλούμε τους γονείς και τους μαθητές μας  που επιθυμούν να προσφέρουν από το πενιχρό τους πλεόνασμα κάποιο από τα παρακάτω είδη πρώτης ανάγκης :

ΠΡΟΣΦΥΓΕΣ

Φορέας/Τόπος παράδοσης Τηλέφωνα επικοινωνίας Ανάγκες σε είδη
Πρωτοβουλία Αλληλεγγύης ΛαμίαςΧώρος συλλογής :  Περίπτερο Αλληλεγγύης , Πλατεία Πάρκου ( στο βόρειο μέρος, 20μ. από τα εκδοτήρια εισιτηρίων του Αστικού ΚΤΕΛ).

• Ώρες :     Τρίτη                6.00 ? 8.00 μ.μ.
  •                  Πέμπτη           6.00 ? 8.00 μ.μ.
  •                  Σάββατο        11.00- 13.00

* Η λίστα της Πρωτοβουλίας Αλληλεγγύης Λαμίας ανανεώνεται τακτικά. Παρακαλούμε να ενημερώνεστε  από τη σελίδα μας στο Facebook ή στείλτε μας την ηλεκτρονική σας διεύθυνση για να σας συμπεριλάβουμε στον κατάλογο παραληπτών

6985603574(W-UP) 69069816236977621328 *1) Γάλα βρεφικής ηλικίας2) Υποστρώματα για υπνόσακους (τύπου στρώματος γυμναστικής)3) Πάνες παιδικές (Νο1 και2)Τρόφιμα

1)Γάλα μακράς διάρκειας -όχι συμπυκνωμένο- σε μικρές συσκευασίες

2)Ατομικές παιδικές κρέμες σε βαζάκια

3)Χυμοί (ατομικές συσκευασίες εκτός ψυγείου)

4)Μπάρες δημητριακών

5)Ξηρούς καρπούς

Φάρμακα

1)Εισπνεόμενα φάρμακα Aerolin και Flixotide των 50mcg και 125mcg

2)Αεροθάλαμο για την χρήση των εισπνεόμενων φαρμάκων βρεφικό και παιδικό

3)Αντιπυρετικά υπόθετα Apotel 125mg και Depon 200mg

4)Σιρόπια για το βήχα π.χ. Mucothiol παιδικό

Είδη ατομικής υγιεινής

1)Σερβιέτες

2)Μωρομάντιλα

Δήμος ΛαμιέωνΧώρος συλλογής: Πρώτο στεγασμένο περίπτερο της Πανελλήνιας Έκθεσης ΛαμίαςΚαθημερινά από 11.00 πμ έως 13.00 μμ και από 5.00 μμ έως 7.00 μμ. 22313-5101922313-51051  Τα είδη που προτείνονται πλέον για συγκέντρωση είναι, κατά προτεραιότητα, είδη ιματισμού (σεντόνια και κουβέρτες) και είδη καθαρισμού και υγιεινής (χειροπετσέτες, γάζες, γάντια μιας χρήσης, κλπ), βαμβάκι, οινόπνευμα, γλωσσοπίεστρα.

Έναρξη προγράμματος διανομής δεκατιανού στους μαθητές μας !

pdekatiano_sto_sxoleio

Σας ενημερώνουμε ότι, μετά από αίτησή μας προς το Ινστιτούτο Προληπτικής Περιβαλλοντικής και Εργασιακής Ιατρικής από τον Οκτώβριο 2015 , το σχολείο μας εντάχθηκε στο πρόγραμμα σίτισης και προώθησης Υγιεινής διατροφής το οποίο χρηματοδοτείται από την Περιφέρεια Στερεάς Ελλάδας και το Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος. Οι γονείς που επιθυμούν να συμμετέχουν τα παιδιά τους στη σίτιση , παρακαλούνται συμπληρώσουν την υπεύθυνη δήλωση που τους έχει αποσταλεί και να την αποστείλουν στο σχολείο έως την Πέμπτη 17-03- 2016

Έλεγχοι προόδου Β” Τριμήνου

vathmologia1-268x300

Την Δευτέρα 21-03-2016 και ώρα 12:00 μ.μ εώς 13.15 μ.μ. θα γίνει ενημέρωση των γονέων ? κηδεμόνων (Α?-Β?) για την επίδοση των μαθητών και θα δοθούν οι Έλεγχοι Προόδου Β” Τριμήνου για τους μαθητές Γ,’Δ?, Ε και ΣΤ τάξεων

Αποχώρηση μαθητών με τα μαθητικά δρομολόγια στις 13:15 μ.μ.

Σεμινάριο δασκάλων (ενημέρωση γονέων)

Την Παρασκευή 18-3-2016  το σχολείο θα παραμείνει κλειστό λόγω σεμιναρίου των δασκάλων που θα πραγματοποιήση η Σχολική Σύμβουλος

Μαρτίου 2016
« Φεβ   Μάι »