Archive for Φεβρουαρίου, 2019

Ενημέρωση σχετικά με την εποχική γρίπη

Σχετικά με την εμφάνιση της εποχικής γρίπης, συστήνονται οι ακόλουθες οδηγίες με σκοπό την πρόληψη της εξάπλωσή της:

1.Παιδιά που εμφανίζουν συμπτώματα γρίπης αναμένουν, σε χώρο όπου δε θα έρχονται σε

επαφή με άλλα άτομα, μέχρι να τα παραλάβουν οι γονείς ή οι κηδεμόνες τους, οι οποίοι θα

πρέπει να ειδοποιούνται αμέσως.

2.Συστήνεται για την αποφυγή της εξάπλωσης της εποχικής γρίπης να τηρούνται οι κανόνες

ατομικής υγιεινής, όπως:

• Αποφυγή επαφής χεριών με τα μάτια, τη μύτη και το στόμα για τη μείωση του κινδύνου μόλυνσης.
  • Αποφυγή κοινής χρήσης των μολυβιών, των στυλό, των μαρκαδόρων και άλλων προσωπικών αντικειμένων.
  • Σε βήχα ή φτέρνισμα, κάλυψη της μύτης και του στόματος με το μανίκι στο ύψος του αγκώνα ή με χαρτομάντιλο.
  • Το χρησιμοποιημένο χαρτομάντιλο πρέπει να απορρίπτεται αμέσως μετά τη χρήση στους  κάδους απορριμμάτων. Απαγορεύεται τα παιδιά να πίνουν νερό απευθείας από τη βρύση με το στόμα.
  • Τακτικό πλύσιμο των χεριών των παιδιών και των εργαζομένων με υγρό σαπούνι και νερό ή εναλλακτικά να χρησιμοποιείται αντισηπτικό αλκοολούχο διάλυμα ή χαρτομάντιλα με αλκοόλη.

«Παραμονή των διδακτικών βιβλίων στο Δημοτικό Σχολείο για τουλάχιστον δύο (2) Σαββατοκύριακα το μήνα»

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Αγαπητοί γονείς

Σας ενημερώνουμε ότι σχετικά με την Έγκριση υλοποίησης δράσης με τίτλο :« Παραμονή των Διδακτικών Βιβλίων στο Δημοτικό Σχολείο», για τουλάχιστον δύο (2) Σαββατοκύριακα  σύμφωνα με την με υπ. αρ. πρωτ. 217785/Δ1//18-12-2018 Υπουργική Απόφαση η οποία δημοσιεύθηκε ( ΦΕΚ 56/Τ.Β΄/21/01/2019). Με τη συγκεκριμένη δράση καθιερώνεται η παραμονή των «Διδακτικών Βιβλίων στο  Σχολείο» για δύο (2) Σαββατοκύριακα τον μήνα.(Το πρώτο και το τρίτο Σαββατοκύριακο κάθε μήνα.)  H τσάντα των μαθητών/τριών παραμένει στο σχολείο την Παρασκευή, πριν από τα Σαββατοκύριακα  που έχουν αποφασιστεί από τον Σύλλογο Διδασκόντων του Σχολείου, έως τη  Δευτέρα. Το ΥΠΠΕΘ στο πλαίσιο αναβάθμισης της σχολικής ζωής και σύνδεσής της με την κοινωνική πραγματικότητα, εφαρμόζει τη δράση. Η δράση υλοποιείται με σεβασμό στις ανάγκες της παιδικής ηλικίας, με γνώμονα την πολύπλευρη ανάπτυξη των παιδιών της σχολικής ηλικίας (συναισθηματική, κοινωνική και ψυχοκινητική) και με σκοπό να υποστηρίξει ουσιαστικά τον μειωμένο χρόνο δημιουργικής επαφής και επικοινωνίας γονέων ? παιδιών. Σημειώνεται τέλος ότι η πρωτοβουλία αυτή δεν ισοδυναμεί με εγκατάλειψη της μελέτης ή άλλων δημιουργικών εργασιών, τις οποίες οι μαθητές και οι μαθήτριες δύνανται να υλοποιούν κατ? οίκον σε ατομική ή και ομαδική βάση, συνδυάζοντας ενίοτε τη διασκέδαση και το συνεργατικό πνεύμα με τη μάθηση. Ο Σύλλογος Διδασκόντων  του Σχολείου μας αποφασίζει και ορίζει:

Οκτώβριος 6-7 και 20 21

Νοέμβριος 3-4 και 17-18

Δεκέμβριος 1 ? 2 και 15-16

Ιανουάριος 12-13 και 26-27

Φεβρουάριος 2-3 και 16-27

Μάρτιος 2-3 και 16-17

Απρίλιος 6-7 και 13-14

Μάιος 11-12 και 25-26

Ιούνιος  1-2

την  υλοποίηση  της  δράσης .  Οι εκπαιδευτικοί του Σχολείου, πριν την έναρξη της δράσης, θα ενημερώνουν τους μαθητές και τις μαθήτριες της τάξης τους για την εν λόγω δράση και τις ενδεχόμενες μεταβολές και προσαρμογές που θα προκύψουν στη σχολική καθημερινότητα. Ο Σύλλογος Διδασκόντων του Σχολείου, αποφασίζει για πρακτικά ζητήματα και ιδιαιτερότητες που μπορεί να αναδυθούν όπως, η συνεννόηση μεταξύ των εκπαιδευτικών της σχολικής μονάδας για το πρόγραμμα της Δευτέρας, ο έλεγχος εκ μέρους των μαθητριών και των μαθητών του περιεχομένου της σχολικής τσάντας που θα αφήσουν στο Σχολείο για τα Σαββατοκύριακα, σύμφωνα πάντα με το Ωρολόγιο Πρόγραμμα του Σχολείου.

Από τη ΔιεύθυνσηΑπό τον Σύλλογο Διδασκόντων

ΠΑΤΗΣΤΕ ΕΔΩ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΟΙΞΕΤΕ ΤΗΝ ΕΓΚΥΚΛΙΟ