«Έναρξη λειτουργίας σχολικής μονάδας»

Αγαπητοί γονείς – κηδεμόνες.

Σας ενημερώνουμε, ότι τη Δευτέρα 11 Ιανουαρίου 2021 οι μαθήτριες /μαθητές επιστρέφουν στο σχολείο μας, στο κανονικό πρωινό πρόγραμμα. Τα μέτρα περιορισμού της διασποράς (μάσκες, αποστάσεις, καθαριότητα- απολύμανση, καλός αερισμός των χώρων) εξακολουθούν να ισχύουν.

Παρακαλούμε να φροντίσετε, ώστε τα παιδιά:

1. Να ξεκινούν για το σχολείο μετά από θερμομέτρηση ( η θερμοκρασία τους να μην ξεπερνά τους 37 βαθμούς C). Σε περίπτωση μεγαλύτερης θερμοκρασίας, βήχα, πονοκέφαλου, διάρροιας, εμετού παραμένουν στο σπίτι. Μετά από ασθένεια η επιστροφή στο σχολείο θα γίνεται αφού περάσουν 24 ώρες χωρίς πυρετό ή άλλα συμπτώματα.

2.Να έχουν μαζί τους δύο (2) μάσκες προστατευμένες σε καθαρό σακουλάκι (για αντικατάσταση της πρώτης σε περίπτωση που τους πέσει κάτω).

3.Να έχουν ένα άδειο καθαρό δοχείο (μπολ) για να τοποθετούν εκεί τη μάσκα τους όταν τρώνε.

4.Να φοράνε ζεστά ρούχα και τις κρύες ημέρες και σκούφο, επειδή κάποια παράθυρα θα παραμένουν ανοιχτά την ώρα του μαθήματος.

Σας υπενθυμίζουμε:

α. Την Κυριακή 10.01.2021, στην Έκθεση Λαμίας, από τις 09.00 μέχρι τις 13.00 ο Δήμος Λαμιέων σε συνεργασία με τον ΕΟΔΥ κάνουν δωρεάν Rapid test σε εκπαιδευτικούς, μαθητές και γονείς. Για την προστασία της υγείας όλων είναι καλό, πριν επιστρέφουμε στα σχολεία, να κάνουμε τον έλεγχο.

β. Για τη μετακίνηση των μαθητών/μαθητριών έχετε παραλάβει από το παρελθόν το σχετικό έντυπο μετακίνησης.

γ. Οι γονείς-κηδεμόνες –συνοδοί θα πρέπει να στέλνουν SMS  στο 13033 για τη μεταφορά των μαθητών στα Σχολεία. Ο κωδικός 4 είναι αυτός που θα πρέπει να επιλέγουν οι γονείς, καθώς ο συγκεκριμένος κωδικός αφορά « σε κίνηση για παροχή βοήθειας σε ανθρώπους που βρίσκονται σε ανάγκη ή συνοδεία ανηλίκων μαθητών από/προς το Σχολείο».

δ. Επίσης  συνιστάται η μεταφορά και η παραλαβή παιδιών από / προς το σχολείο να γίνεται κατά το δυνατόν από ένα σταθερό πρόσωπο αναφοράς ή ένα άτομο της κατοικίας του παιδιού.

Ο Διευθυντής του σχολείου, Τα μέλη του Συλλόγου Διδασκόντων Δημοτικού Σχολείου Λουτρών Υπάτης σας ευχόμαστε Καλή Χρονιά με υγεία.