Archive for Μαΐου 28th, 2020

ANAΚΟΙΝΩΣΗ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΚΑΙ ΚΗΔΕΜΟΝΕΣ

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες μαθητών/τριών του Δημοτικού και Νηπιαγωγείου Λουτρών Υπάτης.

Ενόψει της επαναλειτουργίας των σχολείων από 1-6-2020 έως 26-6-2020, νιώθουμε την ανάγκη να επικοινωνήσουμε για άλλη μια φορά μαζί σας, καθώς αυτό που προέχει  στην παρούσα φάση είναι η εξασφάλιση της σωματικής και ψυχικής υγείας των παιδιών μας.

Ζούμε πρωτόγνωρες καταστάσεις. Το άνοιγμα των σχολείων δε θα θυμίζει τις συνηθισμένες εικόνες μιας «πρώτης μέρας στο σχολείο», αφού είναι απαραίτητο εκπαιδευτικοί, μαθητές και γονείς να τηρούμε τους κανόνες υγιεινής (τήρηση αποστάσεων…) , προκειμένου η σχολική χρονιά να τελειώσει ανώδυνα και ομαλά.

Σας επισυνάπτω τις οδηγίες της Επιτροπής Αντιμετώπισης Εκτάκτων Συμβάντων Δημόσιας Υγείας από Λοιμογόνους παράγοντες. Καλό θα ήταν να τις διαβάσετε προσεχτικά.

Εγώ θα ΄θελα να σταθώ στα παρακάτω σημεία, γιατί πιστεύω πως θα εξασφαλίσουν μια αγαστή συνεργασία μεταξύ μας, που με τη σειρά της θα βοηθήσει στην προστασία και στην προαγωγή της σωματικής και ψυχικής υγείας των παιδιών μας.

1. Καλό είναι να ενημερώσετε, να προετοιμάσετε και να εκπαιδεύσετε τα παιδιά σας να τηρούν τους κανόνες υγιεινής (πλύσιμο χεριών, τήρηση αποστάσεων…).

2. Εμείς οι ίδιοι (εκπ/κοί και γονείς) είναι ανάγκη να αποτελέσουμε για τα παιδιά μας πρότυπα ορθής τήρησης των κανόνων υγιεινής (τακτικό πλύσιμο χεριών, τήρηση κοινωνικών αποστάσεων…).

3. Αποφυγή συνωστισμού στην είσοδο του σχολείου κατά την προσέλευση- αποχώρηση των μαθητών (1,5 μ. απόσταση) .

4. Αν θέλετε να προσέλθετε στο σχολείο, αυτό είναι δυνατόν μόνο κατόπιν προηγούμενης συνεννόησης, (ραντεβού) και εφόσον το αίτημά σας δε δύναται να ικανοποιηθεί με άλλο τρόπο ( π.χ. τηλεπικοινωνιακά).

5. Για τη διασφάλιση ασφαλούς τρόπου μεταφοράς των μαθητών με Σχολικά Λεωφορεία ενημερωθείτε από τους συνοδούς και οδηγούς των λεωφορείων σύμφωνα με τα προβλεπόμενα για την εκτέλεση των δρομολογίων.

6. Τα κυλικεία των σχολικών μονάδων παραμένουν κλειστά μέχρι το τέλος του διδακτικού έτους. Σε αναστολή παραμένει και το πρόγραμμα υγιεινής διατροφής καθώς δεν είναι εφικτή η διατήρηση των τροφίμων στις παρούσες νέες συνθήκες. Γι΄ αυτό είναι απαραίτητο οι μαθητές να έχουν στην τσάντα τους το φαγητό τους, καθώς και ένα μπουκάλι νερό . Δεν επιτρέπεται στα διαλείμματα η αγορά φαγητού εκτός σχολείου. (Φροντίστε τα παιδιά σας να προμηθεύονται το δεκατιανό τους- φαγητό πριν την είσοδό τους στο σχολείο).

Όλα πιστεύω θα κυλήσουν ομαλά. Χρειάζεται υπομονή, πειθαρχία, αισιοδοξία, συνεργασία και καλή διάθεση .

Καλή αρχή σε όλους μας.

» Το δε προνοείν και προλαμβάνειν κρείττον εστί του θεραπεύειν».

Εκ της Διευθύνσεως του Δημοτικού & Νηπιαγωγείου Λουτρών Υπάτης

και του Συλλόγου Διδασκόντων.

Μαΐου 2020
« Απρ   Σεπ »